Po wielu spotkaniach, uzgodnieniach, wymianie opinii i zaleceń, został opracowany projekt remontu parkanu wokół naszej świątyni. Trzeba pamiętać, że dla pozyskania dofinansowania w kwocie 500 tys. zł decyzją Rady Gminy, parkan został wpisany do Gminnego Rejestru Zabytków. Oznacza to ni mniej ni więcej niż to, że niezależnie od zakkresu i sposobu prowadzonych prac, parkan musi być zachowany w swojej pierwotnej formie i wyglądzie.
Projekt, który został złożony do Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków i Starostwa w celu uzyskania stosownych pozwoleń budowlanych zakłada remont frontowej, południowej i północnej części parkanu. Z uwagi na ograniczone środki finansowe oraz biorąc pod uwagę fakt, że zachodnia część parkanu jest w stosunkowo dobrym stanie, nie jest obecnie brany pod uwagę remont taj części parkanu.
Projekt zakłada:
- rozbiórkę ośmiu przęseł wraz ze słupkami oraz ich odbudowę na fundamentach
- rozbiórkę wszystkich nakryw betonowych na słupach i przęsłach
- skucie wszystkich tynków a następnie usunięcie zmurszałych spoin oraz odgrzybienie. Przemurowanie około 35% cegieł.
- wykonanie dwóch warstw specjalistycznych tynków z zastosowaniem maty zbrojeniowej z włókna szklanego
- wykonanie betonowych nakryć przęseł oraz słupków z zastosowaniem dachówki
- zagruntowanie wszystkich powierzchni specjalistycznym środkiem gruntującym
- wykonanie opaski po obu stronach parkany z kruszywa naturalnego o szerokości 25 cm i głębokości 20 cm.
- malowanie farbami antykorozyjnymi bramy wjazdowej i furtek.
Projekt określa szcegółowo parametry, które są wymagane dla stosowanych do remontu materiałach i produktach. Określa również sposób ich przygotowania i stosowania.
Niebawem, po uzyskaniu stosownych pozwolń budowlanych, Starostwo ogłosi przetarg na wybór wykonawcy, który będzie zobowiązany do realizacji zadania do końca bieżącego roku. Z uwagi na złożoność zawartych w projekcie rozwiązań technicznych i materiałowych, koniecznym wydaje się powierzenie nadzoru inwestorskiego dla osoby, bądz podmiotu o zasobie wiedzy praktycznej i teoretycznej niezbędnej do właściwego 'przypilnowania" prowadzonych prac.
Ponieważ inwestycje w takim zakresie zdarzają się raz na kilka lat, zachęcam parafian do zapoznania się z dokumentacją projektową, która będzie do wglądu w uzgodnionym terminie i w umówionej formie. Pozwoli to na rzeczową i w miarę rzetelną dyskusję na temat podjętych rozwiązań i uwarunkowań, które temu towarzyszą.