Msze Św. roratnie będą odprawiane w środy i soboty Adwentu o godz.: 6:30.

Program Rekolekcji Adwentowych
Piątek - 03 grudnia  10.00  Msza św. 17.00 Msza św.
Sobota - 04 grudnia
Godz. 8.30 Spowiedź Godz.9.00 –Msza św.
Godz. 10.30 Spowiedź Godz.11.00 – Msza.
Niedziela - 05 grudnia
Godz.9.00 – Msza św. Godz.11.00 – Msza św

tel. Proboszcz tel: (82) 571-81-87,

Żywy Różaniec

Modlitwy różańcowe sięgają przełomu XIV i XV wieku, a rozpowszechnili je św. Dominik Guzman, bł. Alan de Rupe i św. Ludwik Maria Gruon de Montfort. Bł. Hans a la Roche ustalił liczbę 150 „Zdrowaś Maryjo” na wzór 150 psalmów, które przedzielił modlitwą „Ojcze Nasz”. Ustalono też liczbę 15 tajemnic i podzielono je na trzy części – 5 tajemnic radosnych, 5 tajemnic bolesnych i 5 tajemnic chwalebnych. W 2002 roku Papież Jan Paweł II dodał część czwartą różańca św. – 5 tajemnic światła.

Odmawianie różańca św. nie jest modlitwą urzędową Kościoła, nie wchodzi do oficjalnej liturgii, ale jest modlitwą prywatną wiernych.

Różaniec dzięki swej łatwości i prostocie jest najpopularniejszą modlitwą Kościoła Katolickiego.

Żywy Różaniec” powstał we Francji w 1826 roku, a założycielką jego była Paulina Maria Jaricot. „Żywy Różaniec” składa się z żywych Róż skupiających po 20 osób. W ten sposób każdego dnia odmawia się w jednej Róży cały Różaniec.

Zmiany tajemnic odbywają się co miesiąc.

Celem „Żywego Różańca” jest wierność Bogu i Maryi, umacnianie wiary i trwanie w dobrym.

Żywy Różaniec oznacza:

- Życie wg Ewangelii, która jest fundamentem i źródłem życia chrześcijańskiego, jest modlitwą ewangeliczną, ponieważ zawiera Modlitwę Pańską i Pozdrowienie Anielskie oraz Tajemnice naszego odkupienia.

- Życie wiarą, nadzieją i miłością, należeć bowiem do Żywego Różańca znaczy wierzyć w istnienie Boga i wierzyć Bogu, który przemawia, ufać Bogu i w Jego dzieło zbawienia oraz kochać Boga, a w Bogu i dla Niego – ludzi.

- Żywy Różaniec broni jednostkę, rodzinę i społeczeństwo przed śmiercią duchową, przed ateizmem i laicyzmem, przed zepsuciem obyczajów, zwłaszcza w życiu małżeńskim i rodzinnym, przed alkoholizmem.

W naszej parafii, w każdą pierwszą niedzielę miesiąca wymiana tajemnic. W ten sposób grupa 20 osób odmawia cały Różaniec, każdego dnia, tj. wszystkie 20 tajemnic różańcowych.

Róże Różańcowe polecają w swoich modlitwach intencje Kościoła Powszechnego oraz naszej parafii. W tradycji początek Róż Różańcowych związany był ściśle z dziełem misji. Róże od początku wspierały misjonarzy na całym świecie głównie modlitwą.

Grupie przewodniczy zelator (zelatorka), który ma listę uczestników, dba o regularną wymianę tajemnic Różańca w grupie, przewodniczy spotkaniu róży. Poza indywidualną modlitwą różańcową, członkowie Żywego Różańca gromadzą się na Kongresach Rejonowych, skupieniach oraz na Diecezjalnej  Pielgrzymce Kół Żywego Różańca do Leśnej Podlaskiej.

Obowiązki członków Żywego Różańca:

• Zasadniczym obowiązkiem jest zapisanie imienia w Księdze i odmawianie codziennie jednego dziesiątka różańca.

• Udział w miesięcznej zmianie tajemnic różańcowych.

• Częste przystępowanie do Sakramentów świętych oraz udział w procesjach maryjnych.

• Rozszerzanie czci Maryi przykładem życia i działalnością apostolską.

• Odważne stawanie w obronie wiary i Kościoła na wzór św. Dominika.