Przed przystąpieniem do sakramentu małżeństwa
a. Dokumenty wymagane do kancelarii parafialnej
b. Katechezy przedmałżeńskie
c. Poradnia Rodzinna
Do kancelarii parafialnej należy zgłosić się co najmniej 3 miesiące przed planowaną datą zawarcia sakramentu małżeństwa – jest to minimalny czas niezbędny na spokojne zgromadzenie wszystkich niezbędnych dokumentów. Zachęcamy, aby rezerwacji terminu ślubu dokonać znacznie wcześniej, zwłaszcza jeśli sakrament małżeństwa planowany jest w czasie, w którym wielu planuje ślub kościelny.
Należy zgłosić się do kancelarii parafii zamieszkania narzeczonej (ważne jest nie tyle zameldowanie, co faktyczne zamieszkanie przez dłuższy okres). W przypadku zamiaru zawarcia małżeństwa na terenie innej parafii, należy uzyskać zgodę proboszcza parafii zamieszkania narzeczonego lub narzeczonej – jest ona kanonicznie wymagana do ważnego zawarcia sakramentu małżeństwa.
Dokumenty wymagane w kancelarii parafialnej
W kancelarii parafialnej zostanie spisany protokół przedślubny, którego celem jest wykluczenie przeszkód do zawarcia małżeństwa. Do spisania protokołu przedślubnego wymagane jest okazanie dowodu tożsamości.
Ponadto będzie trzeba zgromadzić następujące dokumenty:
-
świadectwo chrztu narzeczonego i narzeczonej z adnotacją o stanie wolnym (nie starsze niż 6 miesięcy),
-
zaświadczenie z Urzędu Stanu Cywilnego do zawarcia małżeństwa konkordatowego wraz z „Zaświadczeniem o braku okoliczności wyłączających zawarcie małżeństwa” (tzn. o braku przeszkód z prawa polskiego do zawarcia małżeństwa), które należy złożyć przed sporządzeniem protokołu przedślubnego (ważne 6 miesięcy); jeśli zostało już zawarte małżeństwo cywilne, zamiast wspomnianego zaświadczenia wymagany jest odpis aktu małżeństwa, wydany przez USC,
-
świadectwo katechizacji przedmałżeńskiej (tzw. „kurs” przedmałżeński)
-
zaświadczenie o wygłoszonych zapowiedziach przedślubnych (prośbę o wygłoszenie zapowiedzi otrzymuje się w kancelarii parafialnej).
Ponadto potrzebne będą dane personalne świadków (imię, nazwisko, rok urodzenia, adres zamieszkania). Świadkiem sakramentu małżeństwa może być osoba pełnoletnia, która będzie zdolna zaświadczyć w sposób wiarygodny o zawartym małżeństwie. Wypada, aby była wierzącym i praktykującym katolikiem, choć nie jest to wymóg kanoniczny.